Vi växer och blir ännu bättre!

Sofielundpaper.se ha blivit en succé! En viktig röst för alla elever på Sofielundsskolan. Nu förstärker vi denna roll ytterligare när redaktionen blir en egen förening - Sofielund Unga Publicister - som också gått med i UngMedia.

Ung Media Sverige är en partipolitiskt och religiöst obunden, ideell riksorganisation för medieintresserade unga som brinner för att skapa bättre förutsättningar för ungdomsmedier att verka och utvecklas.

Genom att bli medlemmar så ser vi det som vi kan stärka tidningens roll och erbjuda våra medlemmar stöd i form av utbildningar och även kunna få annat stöd. Vi är vädligt glada att vara med.

Du som har anknytning till Sofielundsskolan och vill vara med i vår förening (du behöver inte vara aktiv i vår dagliga verksamhet) anmäler sig gratis här.

#sofielundsnytt #sofielundsskolan

Taggar
No tags yet.
RSS Feed

Vill du vara med i redaktionen?

För alla elever på Sofielundsskolan.
Fyll i formuläret nedan så skickas din  anmälan in direkt och du kommer kontaktas av ansvarig lärare.